0212 426 54 02 - 0537 713 49 67 Kartaltepe Mahallesi Halkalı Caddesi Geçit Sokak No:3/A Sefaköy / İSTANBUL
Aktüel Enerji
0212 426 54 02 - 0537 713 49 67 Kartaltepe Mahallesi Halkalı Caddesi Geçit Sokak No:3/A Sefaköy / İSTANBUL

 

ENERJİ YÖNETİCİLİĞİ (EY) NEDİR ?Ticari/hizmet binalarında veya sanayide, enerji kaynaklarının ve enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak üzere eğitim, etüt, ölçüm, izleme planlama ve uygulama faaliyetlerinin yürütülmesidir.

Setifikalı enerji yöneticisi yukarıda belirtilen faaliyetleri yönetim adına yerine getirmekle görevlidir.

 

ENERJİ YÖNETİCİLİĞİ (EY) ZORUNLU MUDUR ?5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve 2011’de yürürlüğe giren Enerji Kaynaklarını ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik maddelerine göre;

- Ticari ve Hizmet Binalarında (otel, avm, hastane, iş merkezi v.b) toplam inşaat alanı 20.000 m2’nin üzerinde ise veya yıllık enerji tüketimi 500 TEP ve üzerinde ise EY ve Etüt Proje yapılması zorunludur.

- Kamu Binalarında toplam inşaat alanı en az 10.000 m2 veya yıllık enerji tüketimi en az 250 TEP ve üzerinde ise EY ve Etüt Proje yapılması zorunludur.

- Sanayi Tesislerinde yıllık enerji tüketimi 1000 TEP ve üzeri ise EY görevlendirilmesi , 5000 TEP ve üzerinde ise Etüt Proje yapılması zorunludur.

Binalarda ve sanayi tesislerinde bu etütler her 4 yılda bir yenilenir. Kamu binalarında ise her 10 yılda bir yenilenir.
 

ENERJİ YÖNETİCİLİĞİ HİZMETİ NASIL ALINIR ?Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlığı (EVD) firması olan Aktüel Enerji, deneyimli kadrosuyla ticari binalara ve sanayi tesislerine enerji yöneticiliği hizmeti vermektedir.

Enerji Yöneticisi görevlendirmekle yükümlü olup olmamasına bakılmaksızın Ticaret ve Sanayi odalarına kayıtlı bütün işletmeler her 5 yılda bir, son 3 yıllık enerji tüketim değerlerini yönetmeliğe uygun formatta hesaplayarak Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğü’ne (YEGM) bildirmek zorundadır. Enerji Yöneticisi görevlendirmekle yükümlü işletmeler ise (sanayi tesisleri ve binalar) bu bildirimleri her yıl Mart ayı sonuna kadar yapmak zorundadır.

Firmanızın kaç TEP (Ton eşdeğer petrol) enerji tükettiğini hesaplamak ve gerekli raporlamalar için Aktüel Enerji uzman kadrosu ile hizmetinizdedir.


Enerji Yöneticiliği, Enerji Etüdü (etüt-proje) ve Enerji Kimlik Belgesi hizmetlerini paket halinde daha uygun fiyata almak için firmamızla iletişime geçiniz.