0212 426 54 02 - 0537 713 49 67 Kartaltepe Mahallesi Halkalı Caddesi Geçit Sokak No:3/A Sefaköy / İSTANBUL
Aktüel Enerji
0212 426 54 02 - 0537 713 49 67 Kartaltepe Mahallesi Halkalı Caddesi Geçit Sokak No:3/A Sefaköy / İSTANBUL

ENERJİ KİMLİK BELGESİ UZMANLIĞI  (UZAKTAN EĞİTİM)

 

Eğitim Tarihi:   13-14-15-16 Mart 2021        

                          

Uzaktan eğitime giriş bilgileri eğitimden önce adaylara mail olarak gönderilecektir. Eğitimler Zoom programı üzerinden yapılacaktır.

Eğitimler 4 gün boyunca 10:00-17:00 saatleri arasında olacaktır.

Sınavlar son gün gönderilecek link üzerinden online olarak yapılacaktır. Sınav sonuçları aynı gün içerisinde adayların mail adreslerine gönderilecektir.

Eğitimden sonraki süreçte katılımcılarımız; EKB Hazırlanması konusunda takıldıkları hususlarda firmamızdan ücretsiz destek talep edebilirler.

                                          

Aktüel Enerji A.Ş. eğitim konusunda yetkili EVD firmasıdır.

Enerji Kimlik Belgesinin düzenlenmesi için BEP TR yazılımı kullanılmaktadır ve bu programı kullanmaya yetki almak için eğitim vermeye yetkili bir kuruluştan/firmadan eğitim alınması, ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kullanıcı adı ve şifre verilmesi gerekmektedir. Bu eğitimi tamamlayıp BEP TR’ye giriş için şifre alanlar EKB Uzmanı olarak adlandırılır.

EKB Uzmanlığı eğitimi alındığı tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir. Daha önce eğitim alıp 10.yılını dolduran EKB uzmanları da ilk defa başvuran katılımcılar gibi eğitime katılıp sınava girmelidirler.

 

Kimler EKB Uzmanı Olabilir:

Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar EKB Uzmanı olabilir. Diğer bölümlerden mezun olanlar eğitime katılsalar dahi Bakanlık tarafından kullanıcı adı ve şifre verilmemektedir.

 

Eğitim Süreleri ve Ücretleri

-          EKB Uzmanlığı Eğitimi için 4 gün                                               : 750 TL (KDV dahil)

Eğitim Ücretine; Sertifika Bedeli, Eğitim Sonrası Destek vb. Bütün Ücretler Dahildir. Kurumumuz tarafından herhangi bir ek ücret istenmeyecektir.

 

Eğitme Başvuranlar İçin Gerekli Evraklar:

-          E-devletten alınmış mezuniyet belgesi. (veya Noter onaylı Diploma sureti)

-          SMM (Serbest Müşavir Mühendis) belgesi

-          İşyeri Tescil Belgesi,

-          Vergi Levhası

-          Katılımcılar kişisel bilgisayarları ile eğitime katılacaktır.

 

 

Firması, SMM ve İTB'si Olmayanlar İçin Gerekli Evraklar:

-  E-devletten alınmış mezuniyet belgesi. (veya Noter onaylı Diploma sureti)

-  Bağlı olduğu meslek odasının üye kimlik kartı fotokopisi veya oda kayıt belgesi

-  Katılımcılar kişisel bilgisayarları ile eğitime katılacaktır.

(Firması ve/veya SMM belgesi olmayan adaylar eğitime katılır, Bakanlık tarafından kullanıcı adı ve şifre kendilerine gönderilir fakat hazırladıkları Enerji Kimlik Belgelerini onaya gönderemezler. Vergi Levhası, SMM, İTB evraklarını tamamladıkları zaman bağlı oldukları meslek odalarına dilekçe yazarak yetki alabilirler. Alınan eğitim 10 yıl geçerlidir. Eğitim tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde eksiklerini tamamlayabilirler)

 

Yapı Denetim Firmaları veya Kamu Personelleri:

- Yapı denetim firmaları EKB hazırlama yetkisine sahip değildir. Yapı denetim personelleri veya kamu personelleri de yukarıda belirtilen "Firması, SMM ve İTB'si Olmayan" katılımcılar için gerekli şartları sağlayıp eğitime katılabilir, şifre alabilir fakat hazırladıkları EKB'leri onaya gönderemezler. Yapı denetim firmasından veya kamudan ayrıldıktan sonra Vergi Levhası, SMM, İTB evraklarını tamamlayıp Bakanlığa dilekçe yazarak yetki alabilirler. Alınan eğitim 10 yıl geçerlidir. Eğitim tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde eksiklerini tamamlayabilirler

 

Daha Önceden Eğitim Almış ve 10.Yılını Doldurmuş EKB Uzmanları:

10.Yılını doldurmak üzere olan EKB Uzmanları İlk Defa Başvuran Katılımcılarla aynı belgeleri temin etmelidir. Eğitim sonunda sınava girip en az 70 puan almalıdır. Bu katılımcılarımız daha önce aldıkları eğitim tarihini ve EKB Uzmanı Sertifika Numaralarını kayıt esnasında bildirmelidir. 10.Yılını doldurduktan sonra veya bu süreyi doldurmadan önce eğitimlere katılabilirler. Eğitime katıldığı tarihten itibaren tekrar 10 yıl yetkili olurlar.

 

Eğitim Tarihi:       13-14-15-16 Mart 2021