0212 426 54 02 - 0537 713 49 67 Kartaltepe Mahallesi Halkalı Caddesi Geçit Sokak No:3/A Sefaköy / İSTANBUL
Aktüel Enerji
0212 426 54 02 - 0537 713 49 67 Kartaltepe Mahallesi Halkalı Caddesi Geçit Sokak No:3/A Sefaköy / İSTANBUL

ENERJİ ETÜDÜ (ETÜT – PROJE) NEDİR ?Enerjinin tasarruf edilebileceği noktaların belirlenmesi ve raporlanmasıdır.

Enerji Etüdü çalışmasının aşamaları; Verilerin Toplanması, Ölçüm, Hesaplama, Piyasa Araştırması, Tasarruf Oranlarının Belirlenmesi, Değerlendirme ve yönetmelikte belirlenen formata göre Raporlamadır.

 

VERİMLİLİK ARTIRICI PROJE (VAP) NEDİR ?Enerji Etüdü sayesinde tespit edilen gereksiz enerji kullanımının, atık enerjinin, enerji kayıp ve kaçaklarının önlenmesi için hazırlanan projedir.

Verimliliğin artırılması için yapılacak yatırım maliyetleri, geri ödeme süresi ve tasarruf oranları dikkate alınarak en uygun olan seçenek belirlenir.

 

ENERJİ ETÜDÜ (ETÜT – PROJE) YAPMAK ZORUNLU MUDUR ?5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve 2011’de yürürlüğe giren Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik maddelerine göre;

- Ticari ve Hizmet Binalarında (Otel, AVM, Hastane, İş Merkezi, Okul vb.) toplam inşaat alanı 20.000 m2 ve üzerinde ise Enerji Etüdü yapılması zorunludur.

- Kamu Binalarında toplam inşaat alanı en az 10.000 m2 veya yıllık enerji tüketimi en az 250 TEP ise Enerji Etüdü yapılması zorunludur.

- Sanayi Tesislerinde yıllık enerji tüketimi 5.000 TEP ve üzeri ise Enerji Etüdü yapılması zorunludur.

Binalarda ve sanayi tesislerinde bu etütler her 4 yılda bir yenilenir. Kamu binalarında ise her 10 yılda bir yenilenir. 2023 yılında kamu binalarında 2010 yılına göre %20 tasarruf yapılması hedeflenmiştir.

 

 

 

ENERJİ ETÜDÜ -VAP HİZMETİ NASIL ALINIR ?

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlığı (EVD) firması olan Aktüel Enerji, deneyimli kadrosuyla sanayi tesislerine ve ticari binalara Enerji Etüdü ve VAP hizmeti vermektedir.


Enerji Yöneticiliği, Enerji Etüdü (Etüt-Proje) ve Enerji Kimlik Belgesi hizmetlerini paket halinde daha uygun fiyata almak için firmamızla iletişime geçiniz.